<< Conocybe macrocephala, glavata stožka | Gobe | Conocybe pygmaeoaffinis, belobetna stožka >>

Conocybe macrospora, velikotrosna stožka

Conócybe macróspora (G.F. Atk.) Hauskn. (2003)
Rod: Conocybe - stožke

Conócybe macróspora, velikotrosna stožka
Conócybe macróspora - neužitna velikotrosna stozka

ZNAČILNOST: ima okrasto-rjav do oranžen stožčast klobuk, ki se kasneje razpre, bet je tanek in dolg, lističi s staranjem postajajo rjavi, pod mikroskopom pa so vidni veliki trosi.

KLOBUK: 1.5-4 cm širok, sprva stožčasto izbočen, kasneje se nekoliko razpre in je skoraj zvonast, je tenkomesnat, navidezno gladek in rahlo puhast, higrofan, bledo oranžen do oranžno rjav ali okrasto rjav, na osredju temneje rjav, moker je na obrobju nažlebkan, suh je svetlejši.

TROSOVNICA: lističi so sprva bledo rjavi ali oranžni, s staranjem postajajo vse bolj rjavkasti, dokaj gosti in široki ter razmaknjeni.

BET: 5-10 (15) cm visok in 2-4 mm širok, valjast, votel, večinoma raven in včasih rahlo zavit, sprva bledo rumen v zgornjem delu in niže bledo oranžen, lahko tudi svetlo rjav ali oranžen do rjavkast, nažlebkan, poprhnjen in proti dnišču nekoliko temnejši.

MESO: mlado okrasto in staro rjavkasto, tanko in zelo lomljivo, brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 13.5-20.5 x 7-11.5 µm, eliptični ali oblike limone, trosi so debelosteni in veliki, trosni prah je rjasto rjav.

RASTIŠČE: uspeva že spomladi, ko trava še ni visoka, na travnikih in pašnikih, na starih gnojiščih in na organsko hranljivih tleh, tudi na požganih mestih, v mešanih gozdovih, posamič ali v razpršenih skupinah, raste od aprila do začetka novembra, razmeroma redka.
Čas rasti: -IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Bojan Rot.

SINONIMI: Conocybe ochracea f. macrospora (G.F. Atk.) Kühner ex Watling (1971), Conocybe pubescens var. macrospora (G.F. Atk.) E. Ludw. (2007), Conocybe rubiginosa Watling (1980), Galerula macrospora G.F. Atk. (1918)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:224093




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 432

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:01
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.179 sekundah.